Halaman

Rancangan Pengajaran Harian

CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN ISLAM


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 1

Mata Pelajaran                       : Pendidikan Islam.
Kelas                                      : 1 Bijak
Tarikh                                     : 16 April 2008
Masa                                      : 11.30 pagi – 12.30 pagi.
Bilangan Murid                       : 8 orang.
Bidang                                     : Asuhan Tilawah Al-Quran
Tajuk                                       : Bacaan kalimah baris dua di atas, di bawah dan di hadapan
Pengetahuan Sedia Ada          : Murid telah belajar huruf berbaris satu di atas, di bawah dan                                               dihadapan.                     
Hasil Pembelajaran                  : Pada akhir pembelajaran dan pengajaran, murid dapat:
                                                 Aras 1: Mengecam dan menyebut kalimah yang                                                       
                                                              mengandungi baris dua di atas, di bawah dan di                                                                  
                                                              hadapan.
                                                 Aras 2: Menyebut dan membaca kalimah-kalimah yang                                                                               
                                                              mengandungi baris dua di atas, di bawah dan di                                                  
                                                              hadapan dengan fasih dan bertajwid.                
                                                 Aras 3: Menulis kalimah bersambung pelbagai baris.
                                                              Membezakan antara kalimah berbaris satu dan dua.
Kemahiran Berfikir                 : Bandingbeza antara bacaan berbaris satu dan dua
                                                Mengecam huruf berbaris dua di atas, di bawah dan di                                                                    
                                                hadapan.
                                                Generalisasi
Penerapan Nilai                       : Cintakan Al-Quran
                                                 Bertolak Ansur
                                                 Bersungguh-sungguh/ Kemas
Penyerapan Ilmu                     : Ilmu tajwid / Seni/ Bahasa Melayu
Bahan Bantu Mengajar           : LCD Projektor, Komputer, Gelung Getah, Kon, Litar Ajaib,                                                Kad Kalimah dan Kad Baris Timbul.

Langkah/Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti/Kaedah

Catatan


Permulaan
(2 minit)
·   Doa memulakan pengajaran dan pembelajaran.
أللهم افْتَحْ عَلَيْنَا حِكْتَكَ وَنْشُرْ عَلَيْنَا مِنْ خَزَائِنِ رَحْمَتِكَ يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِيْنَ
·   Murid membaca doa bersama guru.
Nilai:
Kusyuk




Set Induksi
(5 minit)

·   Tayangan gambar
·   Pergerakan oleh murid.
·   Guru menayangkan gambar kedudukan cawan.
·   Guru bertanya: Apakah perubahan yang berlaku di dalam gambar tersebut?
·   Guru juga meminta murid meluruskan kedua belah tangan mengikut arahan guru seperti di atas, di bawah dan di hadapan.
·   Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk hari ini.
Nilai:
Ingin tahu
BBM:
LCD Projektor & Komputer.




Set Induksi

Langkah 1
(13 minit)
· Mengecam dan menyebut huruf berbaris dua
·   Guru menaikkan tanda ً   ٍ   ٌ 
·   Guru meminta murid menyentuh baris-baris tersebut.
·   Murid diminta melakarkan baris tersebut diudara.
·   Guru menaikkan kalimah berbaris dua.
·   Guru menunjukkan cara bacaan kalimah dan mengaitkan dengan bunyi di dalam bahasa Melayu.
·   Murid diminta membaca secara kelas dan kumpulan.
Nilai:
Cintakan Al-Quran
BBM:
Tanda timbul
LCD Projektor &
Komputer
KB:
Mengecam
Ilmu:
Tajwid
Seni
B. Melayu
Kemahiran Menerang

Langkah 2
(12 minit)
·   Membaca kalimah pelbagai baris dengan fasih dan bertajwid.
·   Murid diminta menandakan huruf berbaris dua di komputer dan di papan putih.
·   Guru menayangkan kalimah pelbagai baris di layar putih.
·   Guru membaca kalimah yang dipaparkan.
·   Murid diminta membaca secara kelas, kumpulan, dan individu.
·   Guru memperbetulkan bacaan murid yang kurang tepat.
Nilai:
Cintakan Al-Quran
Bersungguh-sungguh
BBM:
LCD Projektor dan komputer.
KB:
Banding beza
Ilmu:
Tajwid

Kemahiran Penyoalan

Langkah 3
(15 minit)



·   Permainan Kerusi Berirama.

·   Guru menerangkan cara permainan kerusi berirama kepada murid.
·   Guru menyusun kerusi di dalam bentuk bulatan.
·   Murid diminta mengelilingi kerusi apabila muzik dimainkan.
·   Murid yang gagal mendapatkan tempat duduk ketika muzik diberhentikan dikehendaki melontarkan gelung getah ke dalam kon.
·   Flowchart: Process: حَسَنَ    حَسَنًا
كُتِبَ     كُفُوًا
عَامِلُ    عَامِلٌ

Flowchart: Process: حَسَنَ  حَاسِدِ   قَادِرُ
 حَسَنًا حَاسِدٍ   قَادِرٌ

ِ  
Murid  yang berjaya memasukkan gelung tersebut ke dalam kon tersebut akan diberi pilihan untuk memilih kad kalimah yang disediakan.
·   Murid diminta menggunakan LITAR AJAIB untuk menentukan kalimah berbaris dua.
·   Flowchart: Process: حَسَنَ  حَاسِدِ   قَادِرُ
 حَسَنًا حَاسِدٍ   قَادِرٌ

ِ  
Lampu dan siren akan menyala dan berbunyi jika kad yang diletakkan terdiri daripada kalimah yang mempunyai baris dua.
·   Flowchart: Process: حَسَنَ    حَسَنًا
كُتِبَ     كُفُوًا
عَامِلُ    عَامِلٌ

Murid dikehendaki membaca kad yang diberikan atau dipilih serta menentukan sama ada berbaris dua atau tidak.
·   Murid-murid lain akan mengikut bacaan murid tersebut.
Nilai:
Bertolak Ansur
BBM:
Litar Ajaib
Kad Kalimah
KB:
Bandingbeza
Mengecam
Ilmu:
Tajwid





















Kemahiran Pengukuhan
Variasi Rangsangan


Langkah 4
(10 minit)
·   Banding beza dan menulis kalimah.
·   Guru menerangkan cara menulis kalimah di papan putih.
·   Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid.
·   Murid juga diminta menulis semula kalimah-kalimah yang bergaris-garis putus
·   Murid dikehendaki mewarnakan kalimah yang mempunyai baris dua.
·   Guru membantu murid yang tidak dapat menyambung dan mewarnakan kalimah dengan baik secara individu.
Nilai:
Kemas

KB:
Banding Beza
Mengecam

Lembaran Kerja


Kemahiran Papan Kapur.
Kemahiran Pengukuhan.

Penutup
(3 minit)
·   Pengukuhan
·   Guru meminta murid membaca carta iqra’ secara kelas.
·   Murid diminta berbaris di dalam 2 barisan.
·   Murid diminta membuat perkaitan 2 barisan dengan kalimah berbaris dua.
·   Guru membuat rumusan tajuk pelajaran hari ini
·   Murid membaca doa penutup dan nasyid.
Nilai:
Bersungguh-sungguh
BBM:
LCD Projektor & Komputer
KB:
Generalisasi
Kemahiran Penutup














تاهون  :  1 ڤينتر

ڤينتر
ماس
10.10
هيڠݢ
11.10
مات ڤلاجرن / بيدڠ :القرءان

ستندرد فمبلاجرن       :1.1.1.1 مڽبوت دان ممباچ حروف هجاءيه توڠݢل برباريس ساتو دأتس أ-خ
1.1.1.2 منتسميع بيدا بوڽي حروف هجاءيه يڠ سام بوڽي د-ض
ستندرد كندوڠن : 1.1.1 مڽبوت دان ممباچ حروف هجاءيه توڠݢل برباريس ساتو دأتس د-ض (إقرأ 1: م/س 7-14)

اوبجيقتيف
1. مڠنل دان مڽبوت حروف توڠݢل برباريس ساتو دأتس (فتحة)
2. مثبوت دان ممبنديغ بيذا بوثي حروف توڠݢل يڠ همفير سام دڠن مخرج باچاءن يڠ بتول ( د،د،ر،ز،س،ش،ص،ض)
3. مڠنل ، مڽبوت دان ممباچ بوڽي حروف توڠݢل دڠن مخرج يڠ بتول

اكتيؤيتي / ستراتيݢي :

فاسا ڤرسدياءن
1.1 فمرهاتين:
ݢورو منايڠكن ݢمبر سكومڤولن كانق۲ فرݢي مڠاجي.
1.2  اناليسيس :
ݢورو برسوءال جواب بركاءيتن ݢمبر ترسبوت.
1.3  ݢورو مڠاءيتكن جواڤن دڠن تاجوق ڤلاجرن.
1.4  ݢورو ممڤركنلكن حروف د-ض
فاسا ايماݢيناسي
1.3 ڤنجاناءن ايديا
ݢورو برسوءال جواب دڠن موريد بركاءيتن بنتوق حروف د – ض برباريس ساتو دأتس.
1.4 سينتيسيس ايديا
تلقى مشافهة مڽبوت حروف د-ض
لاتيه توبي مڽبوت  حروف د-ض.

 فاسا ڤركمبڠن
1.5 ڤنمبهباءيقن :
ݢورو مڠاداكن ڤرتنديڠن مڽبوت حروف دڠن بتول.
ݢورو منايڠكن كد حروف موريد مڽبوت حروفث.
1.6 منيلاي :
ݢورو ممينتا موريد مننتوكن حروف دان بوڽيث.
فاسا تيندقن
1.7 ڤلقساناءن :
ݢورو مڠيدركن لمبرن كرجا.
موريد مڽياڤكن لمبرن كرجا يڠ دسدياكن.
1.8 عملن برتروسن:
ݢورو ممبوات روموسن.
ݢورو مڠيڠتكن موريد اݢر ممبوات لاتيهن باچاءن اقرأ  درومه

باهن مولتي ميديا  : بوکو کرجا

ايمفق  :

كلس 3
ڤينتر
ماس
11.40
هيڠݢ
12.40
مات ڤلاجرن / بيدڠ : القرأن


ستندرد فمبلاجرن       : ممباچ سورة النساء (اية 24-44)


اوبجيقتيف
 موريد  داڤت ممباچ دڠن بتول دان لنچر

اكتيؤيتي / ستراتيݢي :

 1 .ممباچ کلمه دان اية
2. تلقي دان مشافهه سورة النساء
3.ݢرق کرجا برتوليس حکوم تجويد
4.روموسن


ايمفق  :

2 ulasan: